čtvrtek 21. listopadu 2013

ALERGIE

Alergie hrozí i na podzim

Alergie a její projevy, tedy alergická rýma, pálení očí, ekzém, nebo dokonce dýchací obtíže nehrozí jen na jaře, ale také na podzim.




Některou z různých forem alergie nebo jejich kombinací trpí každý čtvrtý obyvatel Česka a odborníci předpokládají, že počet alergiků poroste. Alergie je přemrštěnou reakcí organismu na podněty, které se přirozeně vyskytují v okolním prostředí – například na rostlinný pyl, roztoče, některé potraviny nebo kovy.

V současnosti je ovšem lidský organismus vystaven enormní zátěži škodlivin z okolního prostředí a z potravin, stresu a nezdravému životnímu stylu.

Normálnímu vývoji imunitního systému nenahrává ani převažující pobyt v uzavřených místnostech, přehnaná hygiena a paradoxně ani moderní medicína, která v mnoha případech na vcelku banální infekce používá příliš těžký kalibr chemických léčiv.

Lidé jsou choulostivější, radují se roztoči


A proč hrozí alergikům nebezpečí i na podzim, kdy už u rostlin  nastal „klid zbraní“? V domácnostech se začíná topit, a tak vzniká ideální prostředí pro neviditelné, ale tím nebezpečnější roztoče a jejich výměšky. Kromě tepla roztočům svědčí také nedostatečné větrání, nepřevlékání ložního povlečení, koberce, záclony a závěsy plné prachu a podobně.


Bezpečný pro alergiky není však ani pobyt ve volné přírodě, kde s ochlazením počasí stoupá výskyt plísní. Procházka ve vlhkém lese může být pro alergika nesnesitelná. Semeništěm plísní jsou pak provlhlé a nevětrané víkendové chalupy a byty ve starých domech. Bez rizika často nejsou ani úplně nové rodinné domy a byty v novostavbách.

I novostavba totiž potřebuje vyschnout – často tomu však brání moderní dokonale těsnicí okna a izolace. V obydlích se pak sráží vlhkost a vznikají plísně – někdy jsou viditelné například ve studených koutech, často se objeví i na místech, kde je snadno přehlédnete – pod tapetami, pod vanou nebo na zemině v květináčích s pokojovými rostlinami.

Jak se bránit před útokem alergenů?


Základním opatřením je co nejvíce omezit množství alergenů, a to i v případě, že trpíte například „jen“ jarní alergickou rýmou. Pokud totiž některou z forem alergie už trpíte, existuje mnohem větší riziko, že se u vás projeví i alergie na něco jiného. Už dávno neplatí, že alergie vzniká pouze v dětství, onemocnět jí mohou i senioři, kteří byli po celý dosavadní život zdraví.

Vyplatí se držet se následujících pravidel:


  • Snažte se nepřetápět – v obytných místnostech by neměla být teplota vyšší než 20 °C (roztoči milují vyšší teploty), vlhkost vzduchu by se měla pohybovat v rozmezí 40 až 60 %.

  • Snažte se zabránit usazování prachu – zbavte se otevřených poliček a předmětů na nich, vhodnější je uzavíratelný nábytek, který se dá snadno setřít vlhkým hadrem. Omezte na nejvyšší možnou míru bytový textil a ten zbylý často perte. Pokud se nedokážete zbavit koberce, často ho luxujte.

Povlečení měňte zhruba jednou týdně a perte je na víc než 50 °C (jen tak je zbavíte výměšků roztočů).
  • Peřina a polštář by měly být z dutého vlákna, aspoň jednou měsíčně je vyperte.


  • Je-li to jen trochu možné, nesušte prádlo v bytě. Často krátce a intenzivně větrejte, zvláště v kuchyni a koupelně. V bytě nekuřte a omezte i používání dráždivých čisticích prostředků – sprejů, leštěnek na nábytek a podobně.

  • Pokud máte sklony ke kožním problémům, vyhněte se používání agresivní a parfémované tělové kosmetiky a prostředků na praní. Například množství pracího prášku můžete s klidným svědomím zmenšit o třetinu a raději si připlatit za kvalitní hypoalergenní a neparfémované prací prostředky. V běžných obchodech je obvykle neseženete, musíte se vydat do lékárny.

Vodítkem ve výběru vám může být samolepka se zelenou žábou, logem občanského sdružení Máša, které je certifikátem bezpečného produktu pro alergiky a ekzematiky. Jejich nákup lze určitě jen doporučit maminkám malých dětí, které jsou ohroženy vznikem atopického ekzému, nepříjemného onemocnění na celý život.

Pokud chcete více informací o protialergenním kompletním zařízením pro spánek (deka, polštář, prostěradlo, matrace atd. a to jak pro děti, tak pro dospělé, týká se to i pracích a čistících prostředků pro alergiky a také vhodných a kvalitních potravinových doplňků, tak pište na e-mail:
i.hufová@gmail.cz           nebo volejte: +420774192746


Mohlo by vás také zajímat na iReceptar.cz:


·         Co pomáhá při alergii?


·         Jak přežít alergii; léčba klasická a alternativní metody

Žádné komentáře:

Okomentovat