úterý 29. října 2013

Přírodní antidepresivumKrásný den,
opravdu jste všichni věděli, že v dnešní těžké době nemusíme brát na stres tabletky, ale stačí obyčejná................


Dobromysl obecná neboli oregano - Přírodní antidepresivum.

Dobromysl obecná je rostlina z čeledi hluchavkovitých.

Lidový název je dobrá mysl, červená lebeda, oregano,divoká marojánka.
 
 
 
 
Pěstování dobromysli neboli oregana –

 

Dobromysl je příbuzná naší jednoleté majoránce, je obsažena ve směsi provensálského koření. S úspěchem ji můžeme pěstovat i na zahrádce nebo na balkoně.

Je ideální rostlinou na skalku - nízké odrůdy velmi brzy vytvoří hustý kobereček, který se v létě obalí drobnými tmavě růžovými květy. Množí se snadno dělením.
Dobromysl obecná neboli Oregano je nejen výtečnou kořenovou zeleninou, ale pro svůj vzhled i oblíbenou okrasnou trvalkou často pěstovanou na zahrádkách, kde vytváří bohatě kvetoucí solitéry.

Vyšší druhy jsou vysoké až 50 cm. Nejlépe se jí daří na suchém a vápenitém podkladě, jinak je zcela nenáročná. Snadno se pěstuje ze semen vysévaných brzy na jaře nebo dělením starších trsů.

Použití dobromysli k  přípravě koření, odřezáváme kvetoucí nať, kterou opatrně sušíme,

nejlépe ve svazcích zavěšených na vzdušném místě. Usušenou nať zbavíme tlustších lodyh a mírně podrtíme. Hotové suché koření uchováváme v dobře uzavřených nádobách.


Pravá neapolská pizza je nepředstavitelná bez dobromysli. Dobromysl je sice typickým kořením italské kuchyně, ale používá se v celé Evropě. Užívá se zpravidla sušená, i když čerstvá má chuť ještě výraznější. Velmi dobře doplňuje chuť rajčat, sýrů, zeleniny -zvlášť fazolí, masa a ryb.


Dobromysl patří také mezi rostliny léčivé, protože podporuje trávení a
je i významnou rostlinou medonosnou a antidepresivní.