čtvrtek 3. září 2015

"NEJOŠKLIVĚJŠÍ" ŽENA SVĚTA......a její životní příběhFoto: Instagram

Z Američanky s genetickou poruchou, které se děti ve škole bály, se stala zapálená aktivistka. Po zkušenostech s lidskou zlobou říká, že by ráda poděkovala všem, kteří ji šikanovali.

Austin – Lizzie Velasquez se narodila s vrozenou genetickou poruchou, zvanou Marfanův syndrom, který postihuje její srdce, oči i kosti a brání ji přibrat na váze. Kvůli kostnatému obličeji, vystouplým zubům a vyzáblému tělu si v dětství užila své. 
Dnes ale tvrdí, že jí šikana pomohla změnit život, a je za tu zkušenost dokonce vděčná. Informoval o tom server Today.
"Upřímně, neměla jsem ani tušení, že jsem jiná než ostatní děti, dokud jsem nezačala chodit do školky. Pro rodinu jsem byla prostě Lizzie. Pro pětileté dítě to byl velký šok. Ostatní děti se mě bály, ukazovali si na mě a nechtěli se mnou sedět. Nemohla jsem to změnit. Nic jsem jim neudělala, tak proč se ke mně tak chovaly? Nikomu jsem se to ale neodvážila říct," vypráví Lizzie svůj příběh v novém dokumentárním snímku s názvem Statečné srdce: Příběh Lizzie Velasquez, který bude mít premiéru letos 25. září.
Trailer: Statečné srdce - Příběh Lizzie Velasquez
Video: YouTube
Když jí bylo 17 let, našla na video serveru YouTube příspěvek s názvem "Nejošklivější žena na světě", který byl celý jen o ní. Přívlastek nejošklivější, který jí zůstal až dodnes, je ale to nejmenší, čeho se na ní úplně neznámí lidé dopustili. "Proč si vás rodiče nechali," ptal se tehdy jeden z více jak dvou milionů komentujících. "Spálit ji," přidal se další.
"Cítila jsem, jako kdyby mi někdo dal skrz počítačovou obrazovku pěstí a fyzicky mě napadl. Mohla jsem si oči vybrečet," popisuje Lizzie své pocity, když si četla nenávistné příspěvky pod videem. Dnes je ale šestadvacetiletá žena, vážící něco málo přes 28 kilogramů, za onu zkušenost vděčná. 
Jak sama říká, udělala z ní statečnou aktivistku bojující proti šikaně, motivační řečnici a také spisovatelku, která má na svém kontě již dvě knihy.
O člověku, který ji na internetu představil jako ošklivku, nic neví, ale ráda by mu poděkovala. "Nevím, jestli to byl muž, nebo žena, ale přeji si, abych to věděla. Chtěla bych mu poslat poděkování a květiny, protože to video změnilo můj život k lepšímu," řekla Lizzie.
Nehodlá se lidem mstít. Je šťastná, že dokázala sebrat odvahu a vystudovat vysokou školu, stát se motivačním řečníkem nebo třeba vystoupit na TEDx v Austinu v roce 2013, kde se podělila o své zkušenosti s šikanou.
Přesto přiznává, že jsou dny, kdy raději zaleze do postele a pustí si nějakou melancholickou skladbu od zpěvačky Adele. Druhý den ale vždycky vyjde slunce a ona má sílu jít do dalšího boje. Jak totiž sama říká, není slabostí ukázat svou zranitelnou stránku.
"Staly se mi hrozné věci, ale jsem tu pořád, šťastná a usmívám se. Jsem vděčná, že to, čím jsem si prošla, mi dalo příležitost být hlasem tolika lidí," říká Lizzie, která se musí vypořádat i se značnými zdravotními problémy.

Žádné komentáře:

Okomentovat